×
خانه » گالری » افترونات، رویای افریقایی تسخیر فضا یا یک اعتراض؟
27 سپتامبر 2020

افترونات، رویای افریقایی تسخیر فضا یا یک اعتراض؟

افترونات واژه ای که از استرونات به معنی فضانورد قرض گرفته شده است و بیانگر رویای افریقا برای ورود به فضا و بخشی از حرکت افریقای است. حرکتی که معتقد است در آینده مردم افریقا نیز در تکنولوژی و دانش سهم خواهند داشت و می توانند جایگاه خود در جهان را پیدا کنند. اما داستان افترونات چیست؟

شروع تاریخچه افترونات به دهه ۱۹۶۰ بازمیگردد. زمانی که تنها یک هفته از شکل گیری کشور زامبیا میگذشت موکاکو نیکولوسو که یک معلم دبیرستان بود تصمیم گرفت تا شوروی و ایالات متحده امرکیا را در عرصه تحقیقات فضایی شکست دهد و پروژه ای تحت ارسال انسان به ماه را طراحی کرد. با این حال طرح نیکولوسو بیش از آنکه یک طرح علمی باشد بیشتر به یک اجرای هنری شباهت داشت. برنامه او برای آموزش فضا نوردانش غلتاندن آنها در یک بشکه روغن و آموزش راه رفتن رو دستها بود، تنها روشی که از نظر وی انسان میتوانست روی ماه راه برود.

برنامه فضای نکولوزو توانست توجه ها را به خود جلب کند. از جمله نشریاتی که به وی توجه کرد نشریه نیویورکر بود که به داستان وی و شکست او در ورود به رقابت تسخیر فضا پرداخت. گرچه روش نکولوزو برای ورود به فضا غیرمنطقی بود اما نکته ای که وی بیان کرد با واقعیت فاصله ای نداشت، برنامه فضایی زامبیا دچار کمبود بودجه است و او امپریالیسم را در این زمینه مقصر می دانست.

بیان این نکته توسط نکولوزو عجیب نبود، او پیش از آنکه یک معلم یا دانشمند باشد، یک فعال سیاسی ضد استعماری بود. در حقیقت افترونات بیش از اینکه یک پروژه علمی باشد یک اجرای و آموزش سیاسی بود. او توانست راه خود را به یوتیوب، سینما و عکاسی باز کند.

در حقیقت پروژه افترونات تبدیل به منبع الهامی برای اعتراض به استعمار تاریخی قاره افریقا و هویت طلبی شد. این اعتراض که در طول سالها افریقا به واسطه استعمار به قاره ای فقیر و شکننده تبدیل شده است اما در حقیقت جایگاه اصلی آن می بایست به نقطه ای برسد که بتواند با کشورهای پیشرفته صنعتی رقابت کند.

 

ماکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *